🇨🇿 Výzkumný ústav maltovin Praha, s.r.o. PL
Voda a odpadní vodyPetrochemie a palivaStavebnictví
Výzkumný ústav maltovin Praha, s.r.o. je laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 1447 (Praha 5, Česko). Rozsah akreditace zahrnuje 14 zkušebních metod v oblastech: Voda a odpadní vody, Petrochemie a paliva, Stavebnictví. Předmětem zkoušek jsou mimo jiné: Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů, Tuhá alternativní paliva (TAP), Beton, Cementy a přípravky obsahující cement. Nejčastěji používané techniky: fotometricky, gravimetricky, kalorimetricky.
Ve zkratce
- Číslo akreditace: ČIA 1447
- Metod v rozsahu: 14
- Druhů předmětů zkoušek: 7
- Používaných technik: 11
- Město: Praha 5, Česko
- Platí do: 26-01-2028
- Číslo akreditace
- 1447
- Akreditační orgán
- ČIA
- Adresa
- Na Cikánce 614/2, Radotín, 153 00 Praha 5
- Město
- Praha 5, Česko
- Útvar
- Zkušební laboratoř
- Platí do
- 26-01-2028
Co tato laboratoř zkouší (7)
- Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů — 4 metody
- Tuhá alternativní paliva (TAP) — 4 metody
- Beton — 2 metody
- Cementy a přípravky obsahující cement — 1 metoda
- Pevná paliva, tuhá alternativní paliva (TAP) — 1 metoda
- Pevné materiály (částice o velikosti 0.01 µm až 2100 µm) — 1 metoda
- Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů a vedlejších energetických produktů (VEP) — 1 metoda
Používané zkušební techniky (11)
- fotometricky — 2 metody
- gravimetricky — 2 metody
- kalorimetricky — 1 metoda
- metodou bezplamenové AAS — 1 metoda
- metodou migrace chloridových iontů — 1 metoda
- metodou plamenové AAS — 1 metoda
- metodou selektivního rozpouštění gravimetricky — 1 metoda
- metodou zrychlené karbonatace — 1 metoda
- na principu ohybu laserového paprsku — 1 metoda
- potenciometricky — 1 metoda
- spalovací metodou infračervenou spektrometrií — 1 metoda
Údaje o osvědčení
- Datum osvědčení
- 18.09.2025
Rozsah akreditace — zkušebních metod (14)
| Č. | Předmět zkoušky | Metodika / parametry | Technika | Referenční dokument | |
|---|---|---|---|---|---|
| Zkušební metody | |||||
| 1 | Cementy a přípravky obsahující cement | Stanovení obsahu ve vodě rozpustného chrómu (Cr6+) | fotometricky | SOP-Z-01 (ČSN EN 196-10) | |
| 2 | Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů | Stanovení Ag, Al, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Na, Ni, Pb, Sr, Zn Ag Al Ba Ca Cd Co Cr Cu Fe K Mg Mn Mo Na Ni Pb Sr Zn |
metodou plamenové AAS | SOP-Z-02.1 (ČSN ISO 7980; ČSN ISO 9964-1; ČSN ISO 9964-2; ČSN ISO 9964-3; ČSN ISO 8288; Manuál k AAS SOLAAR) | |
| 3 | Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů | Stanovení Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Pb Cd Co Cr Cu Ni Pb |
metodou bezplamenové AAS | SOP-Z-02.2 (ČSN EN ISO 15586; Manuál k AAS SOLAAR) | |
| 4 | Tuhá alternativní paliva (TAP) | Stanovení obsahu nebiomasy obsah biomasy vyjádřený v % veškerého uhlíku (výpočtem), výhřevnost frakce biomasy (výpočtem), výhřevnost frakce nebiomasy (výpočtem), obsah biomasy vyjádřený jako procentní podíl výhřevnosti (výpočtem), obsah nebiomasy vyjádřený jako procentní podíl výhřevnosti (výpočtem), emisní faktor (CO2) celkového vzorku (výpočtem) |
metodou selektivního rozpouštění gravimetricky | SOP-Z-03 (ČSN EN ISO 21644, Příloha B) | |
| 5 | Tuhá alternativní paliva (TAP) | Stanovení veškeré vody | gravimetricky | SOP-Z-03, čl. 5.2 (ČSN P CEN/TS 15414-1) | |
| 6 | Tuhá alternativní paliva (TAP) | Stanovení popela | gravimetricky | SOP-Z-03, čl. 5.4 (ČSN EN ISO 21656) | |
| 7 | Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů | Stanovení pH | potenciometricky | SOP-Z-04 (ČSN ISO 10523) | |
| 8 | Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů | Stanovení konduktivity | SOP-Z-05 (ČSN EN 27888) | ||
| 9 | Pitné a odpadní vody, vodné výluhy ze stavebních materiálů a vedlejších energetických produktů (VEP) | Stanovení amonných iontů (NH4+) | fotometricky | SOP-Z-06 (ČSN ISO 7150-1) | |
| 10 | Tuhá alternativní paliva (TAP) | Stanovení obsahu uhlíku | spalovací metodou infračervenou spektrometrií | SOP-Z-03, čl. 5.5 (ČSN EN ISO 21663; Manuál k analyzátoru ELTRA CS500) | |
| 11 | Pevné materiály (částice o velikosti 0.01 µm až 2100 µm) | Stanovení distribuce částic a měření velikosti částic | na principu ohybu laserového paprsku | SOP-Z-07 (Operating instructions Analysette 22 Laser Particle Sizer FRITSCH Nano Tec, Software manual Mas Control Analysette 22) | |
| 12 | Pevná paliva, tuhá alternativní paliva (TAP) | Stanovení spalného tepla výpočet výhřevnosti z naměřených hodnot (výpočtem) |
kalorimetricky | SOP-Z-08 (ČSN ISO 1928; ČSN EN ISO 18125; ČSN EN ISO 21654; ČSN EN 15170; ČSN P CEN/TS 16023; ČSN DIN 51900-2) | |
| 13 | Beton | Stanovení koeficientu migrace chloridů | metodou migrace chloridových iontů | SOP-Z-09 (ČSN EN 12390-18+A1) | |
| 14 | Beton | Stanovení odolnosti proti karbonataci | metodou zrychlené karbonatace | SOP-Z-10 (ČSN EN 12390-12) | |
Referenční normy (40)
Manuál k AAS SOLAAR
Manuál k analyzátoru ELTRA CS500
Operating instructions Analysette 22 Laser Particle Sizer FRITSCH Nano Tec
SOP-Z-01
SOP-Z-02.1
SOP-Z-02.2
SOP-Z-03
SOP-Z-03, čl. 5.2
SOP-Z-03, čl. 5.4
SOP-Z-03, čl. 5.5
SOP-Z-04
SOP-Z-05
SOP-Z-06
SOP-Z-07
SOP-Z-08
SOP-Z-09
SOP-Z-10
Software manual Mas Control Analysette 22
ČSN DIN 51900-2
ČSN EN 12390-12
ČSN EN 12390-18+A1
ČSN EN 15170
ČSN EN 196-10
ČSN EN 27888
ČSN EN ISO 15586
ČSN EN ISO 18125
ČSN EN ISO 21644, Příloha B
ČSN EN ISO 21654
ČSN EN ISO 21656
ČSN EN ISO 21663
ČSN ISO 10523
ČSN ISO 1928
ČSN ISO 7150-1
ČSN ISO 7980
ČSN ISO 8288
ČSN ISO 9964-1
ČSN ISO 9964-2
ČSN ISO 9964-3
ČSN P CEN/TS 15414-1
ČSN P CEN/TS 16023