🇨🇿 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze PL
MikrobiologiePotraviny a nápojeVoda a odpadní vodyFarmacie a kosmetika
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 1316.3 (Praha 6 - Dejvice, Česko). Rozsah akreditace zahrnuje 33 zkušebních metod v oblastech: Mikrobiologie, Potraviny a nápoje, Voda a odpadní vody, Farmacie a kosmetika. Předmětem zkoušek jsou mimo jiné: Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven, Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky, Pitná voda, balená voda, voda ke koupání, Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva.
Ve zkratce
- Číslo akreditace: ČIA 1316.3
- Metod v rozsahu: 33
- Druhů předmětů zkoušek: 10
- Město: Praha 6 - Dejvice, Česko
- Platí do: 29-01-2029
- Číslo akreditace
- 1316.3
- Akreditační orgán
- ČIA
- Adresa
- Technická 1905/5, 166 28 Praha 6 - Dejvice
- Město
- Praha 6 - Dejvice, Česko
- Útvar
- Zkušební laboratoř Ústavu biochemie a mikrobiologie
- Platí do
- 29-01-2029
Co tato laboratoř zkouší (10)
- Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven — 10 metod
- Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky — 6 metod
- Pitná voda, balená voda, voda ke koupání — 4 metody
- Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva — 4 metody
- Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, doplňky stravy — 3 metody
- Pitná voda, balená voda — 2 metody
- Ovzduší vnitřního prostředí — 1 metoda
- Pitná voda, užitková voda, povrchová voda, odpadní voda, voda ke koupání, kaly — 1 metoda
- Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, prostředí potravinářských provozoven — 1 metoda
- Prostředí potravinářských provozoven, prostředí komunálních budov — 1 metoda
Údaje o osvědčení
- Datum osvědčení
- 18.08.2026
Rozsah akreditace — zkušebních metod (33)
| Č. | Předmět zkoušky | Metodika / parametry | Technika | Referenční dokument | |
|---|---|---|---|---|---|
| Zkušební metody | |||||
| 1 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení celkového počtu mikroorganismů kultivačně přelivem | ČSN EN ISO 4833-1 | ||
| 2 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení celkového počtu mikroorganismů kultivačně roztěrem | ČSN EN ISO 4833-2 | ||
| 3 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení a průkaz Listeria monocytogenes a Listeria spp. horizontální metodou kultivačně | ČSN EN ISO 11290-1 | ||
| 4 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu kvasinek a plísní horizontální metodou kultivačně | ČSN ISO 21527-1 | ||
| 5 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu kvasinek a plísní horizontální metodou kultivačně | ČSN ISO 21527-2 | ||
| 6 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Průkaz bakterií rodu Salmonella horizontální metodou kultivačně | ČSN EN ISO 6579-1 | ||
| 7 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu koagulázopozitivních stafylokoků kultivačně | ČSN EN ISO 6888-1 | ||
| 8 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu Listeria monocytogenes a Listeria spp. kultivačně | ČSN EN ISO 11290-2 | ||
| 9 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Průkazu a stanovení počtu bakterií čeledi Enterobacteriaceae horizontální metodou kultivačně | ČSN EN ISO 21528-2 | ||
| 10 | Potraviny, pokrmy, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu β-glukuronidázopozitivních Escherichia coli kultivačně | ČSN ISO 16649-2 | ||
| 11 | Pitná voda, balená voda, voda ke koupání | Stanovení počtu kolonií očkováním do živného agarového kultivačního média při 22 °C a při 36 °C | ČSN EN ISO 6222 | ||
| 12 | Pitná voda, balená voda, voda ke koupání | Stanovení Escherichia coli a koliformních bakterií metodou membránových filtrů | ČSN EN ISO 9308-1 | ||
| 13 | Pitná voda, balená voda | Stanovení intestinálních enterokoků metodou membránových filtrů | ČSN EN ISO 7899-2 | ||
| 14 | Pitná voda, balená voda | Stanovení Clostridium perfringens metodou membránových filtrů | Vyhláška č. 70/2018 Sb. | ||
| 15 | Pitná voda, balená voda, voda ke koupání | Stanovení počtu koagulázopozitivních stafylokoků metodou membránových filtrů | ČSN EN ISO 6888-1 | ||
| 16 | Pitná voda, balená voda, voda ke koupání | Stanovení Pseudomonas aeruginosa metodou membránových filtrů | ČSN EN ISO 16266 | ||
| 17 | Prostředí potravinářských provozoven, prostředí komunálních budov | Stanovení mikrobiální kontaminace stěrovou metodou | SOP č. 3 (ČSN 56 0100) | ||
| 18 | Ovzduší vnitřního prostředí | Stanovení celkové koncentrace směsné populace bakterií a celkové koncentrace směsné populace plísní aeroskopem | AHEM č. 4/2021; Vyhláška č. 6/2003 Sb. | ||
| 19 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Průkaz Pseudomonas aeruginosa kultivačně | ČSN EN ISO 22717 | ||
| 20 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Průkaz Staphylococcus aureus kultivačně | ČSN EN ISO 22718 | ||
| 21 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Průkaz Candida albicans kultivačně | ČSN EN ISO 18416; ČSN ISO 18415 | ||
| 22 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Průkaz Escherichia coli kultivačně | ČSN EN ISO 21150 | ||
| 23 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Stanovení počtu a průkaz aerobních mezofilních bakterií kultivačně | ČSN EN ISO 21149 | ||
| 24 | Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky | Zkouška účinnosti konzervace zátěžovým testem kultivačně | ČSN EN ISO 11930, čl. 1.2, 2-5, příloha B | ||
| 25 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, prostředí potravinářských provozoven | Stanovení počtu presumptivního Bacillus cereus kultivačně | ČSN EN ISO 7932 | ||
| 26 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, doplňky stravy | Stanovení počtu bakterií r. Lactobacillus kultivačně | ČSN 56 0094 | ||
| 27 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, doplňky stravy | Stanovení počtu mezofilních bakterií mléčného kvašení technikou počítání kolonií vykultivovaných při 30 °C | ČSN ISO 15214 | ||
| 28 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva, doplňky stravy | Stanovení počtu bifidobakterií technikou počítání kolonií vykultivovaných při 37 °C | ČSN ISO 29981 | ||
| 29 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva | Důkaz GMO metodou PCR | SOP č. 1 | ||
| 30 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva | Kvantifikace GMO metodou PCR | SOP č. 2 | ||
| 31 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva | Extrakce nukleové kyseliny a detekce GMO pomocí PCR | ČSN EN ISO 21571, příl. A3, B; ČSN EN ISO 21569 | ||
| 32 | Potravinářské suroviny, potraviny, krmiva | Extrakce nukleové kyseliny, detekce a kvantifikace GMO metodou založenou na kvantitativním stanovení DNA pomocí real-time PCR | ČSN EN ISO 21571, příl. A3, B; ČSN EN ISO 21570 | ||
| 33 | Pitná voda, užitková voda, povrchová voda, odpadní voda, voda ke koupání, kaly | Průkaz přítomnosti a kvantifikace RNA SARS-CoV-2 metodou reverzně-transkripční PCR | SOP č. 5 | ||
Referenční normy (36)
AHEM č. 4/2021
SOP č. 1
SOP č. 2
SOP č. 3
SOP č. 5
Vyhláška č. 6/2003 Sb.
Vyhláška č. 70/2018 Sb.
ČSN 56 0094
ČSN 56 0100
ČSN EN ISO 11290-1
ČSN EN ISO 11290-2
ČSN EN ISO 11930
ČSN EN ISO 16266
ČSN EN ISO 18416
ČSN EN ISO 21149
ČSN EN ISO 21150
ČSN EN ISO 21528-2
ČSN EN ISO 21569
ČSN EN ISO 21570
ČSN EN ISO 21571
ČSN EN ISO 22717
ČSN EN ISO 22718
ČSN EN ISO 4833-1
ČSN EN ISO 4833-2
ČSN EN ISO 6222
ČSN EN ISO 6579-1
ČSN EN ISO 6888-1
ČSN EN ISO 7899-2
ČSN EN ISO 7932
ČSN EN ISO 9308-1
ČSN ISO 15214
ČSN ISO 16649-2
ČSN ISO 18415
ČSN ISO 21527-1
ČSN ISO 21527-2
ČSN ISO 29981