🇨🇿 ÚJV Řež, a. s. PL
Životní prostředíVoda a odpadní vody
ÚJV Řež, a. s. je laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 1093.4 (Husinec, Česko). Rozsah akreditace zahrnuje 48 zkušebních metod v oblastech: Životní prostředí, Voda a odpadní vody. Předmětem zkoušek jsou mimo jiné: Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky, Kapalné a pevné vzorky, Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní m…, Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky. Nejčastěji používané techniky: spektrofotometricky, kapalinovou scintilační spektrometrií, metodou kapalinové scintilační spektrometrie.
Ve zkratce
- Číslo akreditace: ČIA 1093.4
- Metod v rozsahu: 48
- Druhů předmětů zkoušek: 17
- Používaných technik: 16
- Město: Husinec, Česko
- Platí do: 25-06-2029
- Číslo akreditace
- 1093.4
- Akreditační orgán
- ČIA
- Adresa
- Hlavní 130, Řež, 250 68 Husinec
- Město
- Husinec, Česko
- Útvar
- Centrální analytická laboratoř – zkušební laboratoř
- Platí do
- 25-06-2029
Co tato laboratoř zkouší (17)
- Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky — 12 metod
- Kapalné a pevné vzorky — 9 metod
- Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály — 4 metody
- Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky — 4 metody
- Kapalné a pevné vzorky, přírodní materiály — 3 metody
- Kapalné, pevné a přírodní materiály — 2 metody
- Kapalné, pevné vzorky, výluhy pevných vzorků a aerosolové filtry — 2 metody
- Kapalné, plynné a pevné vzorky — 2 metody
- Voda pitná, teplá, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky — 2 metody
- Jodové filtry a náplně jodových filtrů — 1 metoda
- Plynné, kapalné a pevné vzorky — 1 metoda
- Plynné, kapalné, pevné, biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály — 1 metoda
- Směsné biomasové palivo, komponenty biomasového paliva, biomasa — 1 metoda
- Voda odpadní — 1 metoda
- Voda pitná, podzemní, povrchová — 1 metoda
- a 2 dalších
Používané zkušební techniky (16)
- spektrofotometricky — 15 metod
- kapalinovou scintilační spektrometrií — 7 metod
- metodou kapalinové scintilační spektrometrie — 5 metod
- metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot — 3 metody
- gravimetricky — 2 metody
- metodou gama spektrometrie s vysokým rozlišením — 2 metody
- metodou gama-spektrometrie s vysokým rozlišením — 2 metody
- proporcionálním detektorem — 2 metody
- technikou kapalinové scintilační spektrometrie — 2 metody
- gama spektrometrickou metodou s vysokým rozlišením — 1 metoda
- metodou alfa spektrometrie — 1 metoda
- metodou alfa-spektrometrie — 1 metoda
- metodou ICP-MS — 1 metoda
- modifikovanou titrační metodou Davies & Gray — 1 metoda
- potenciometricky — 1 metoda
- a 1 dalších
Údaje o osvědčení
- Datum osvědčení
- 25.06.2024
Rozsah akreditace — zkušebních metod (48)
| Č. | Předmět zkoušky | Metodika / parametry | Technika | Referenční dokument | |
|---|---|---|---|---|---|
| Zkušební metody | |||||
| 1 | Plynné, kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity radionuklidů metodou gama-spektrometrie s vysokým rozlišením | metodou gama-spektrometrie s vysokým rozlišením | R-01 (ČSN EN ISO 10703) | |
| 2 | Kapalné, pevné vzorky, výluhy pevných vzorků a aerosolové filtry | Stanovení celkové aktivity alfa proporcionálním detektorem | proporcionálním detektorem | R-02 (ČSN 75 7611) | |
| 3 | Kapalné, pevné vzorky, výluhy pevných vzorků a aerosolové filtry | Stanovení celkové aktivity beta proporcionálním detektorem | proporcionálním detektorem | R-03 (ČSN 75 7612) | |
| 4 | Kapalné, plynné a pevné vzorky | Stanovení tritia kapalinovou scintilační spektrometrii | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-04 (ČSN EN ISO 9698) | |
| 5 | Kapalné, plynné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 14C kapalinovou scintilační spektrometrii | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-05 (ČSN EN ISO 13162) | |
| 6 | Kapalné a pevné vzorky, přírodní materiály | Stanovení koncentrace 99Tc metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot aktivity z naměřených hodnot (výpočtem) |
metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot | R-08 (ČSN EN ISO 22125-2) | |
| 7 | Plynné, kapalné, pevné, biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály | Stanovení koncentrace 129I metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot aktivity z naměřených hodnot (výpočtem) |
metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot | R-09 (Radiochemistry of iodine, 1977) | |
| 8 | Kapalné a pevné vzorky, přírodní materiály | Stanovení aktivity 94Nb a 93mNb metodou gama-spektrometrie s vysokým rozlišením | metodou gama-spektrometrie s vysokým rozlišením | R-10 (metoda US DOE RP330) | |
| 9 | Směsné biomasové palivo, komponenty biomasového paliva, biomasa | Stanovení biomasového uhlíku – technika měření aktivity 14C metodou kapalinové scintilační spektrometrie | metodou kapalinové scintilační spektrometrie | R-15 (ČSN EN 16640; ČSN EN ISO 13833; ČSN EN ISO 21644) | |
| 10 | Jodové filtry a náplně jodových filtrů | Měření účinnosti VZT filtrů – jodové filtry, gama spektrometrickou metodou s vysokým rozlišením | gama spektrometrickou metodou s vysokým rozlišením | R-17 (ČSN EN ISO 10703) | |
| 11 | Kapalné a pevné vzorky, přírodní materiály | Stanovení aktivity 36Cl metodou kapalinové scintilační spektrometrie | metodou kapalinové scintilační spektrometrie | R-18 (metoda firmy Eichrom) | |
| 12 | Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály | Stanovení plutonia, americia a curia metodou alfa-spektrometrie | metodou alfa-spektrometrie | R-19 (metoda firmy Eichrom) | |
| 13 | Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály | Stanovení 241Pu metodou kapalinové scintilační spektrometrie | metodou kapalinové scintilační spektrometrie | R-19.1 (metoda firmy Eichrom) | |
| 14 | Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály | Stanovení aktivity stroncia kapalinovou scintilační spektrometrií | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-20 (metoda firmy Eichrom) | |
| 15 | Kapalné, pevné a přírodní materiály | Stanovení aktivity 63Ni metodou kapalinové scintilační spektrometrie | metodou kapalinové scintilační spektrometrie | R-21 (metoda firmy Eichrom) | |
| 16 | Kapalné, pevné a přírodní materiály | Stanovení aktivity 59Ni metodou gama spektrometrie s vysokým rozlišením | metodou gama spektrometrie s vysokým rozlišením | R-22 (metoda firmy Eichrom) | |
| 17 | Kapalné, pevné biologické, rostlinné, živočišné vzorky a přírodní materiály | Stanovení 237Np metodou alfa spektrometrie | metodou alfa spektrometrie | R-24 (metoda firmy Eichrom) | |
| 18 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalný odpad, půda, kovy, sedimenty kaly betony a přírodní materiály | Stanovení aktivity 210Po technikou alfa-spektrometrie | technikou alfa-spektrometrie | R-25 (ČSN EN ISO 13161) | |
| 19 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 79Se kapalinovou scintilační spektrometrií | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-26 (metoda US DOE RP530) | |
| 20 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 93Zr kapalinovou scintilační spektrometrií | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-27 (manuál US DOE RP 530) | |
| 21 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 55Fe kapalinovou scintilační spektrometrií | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-28 (ČSN EN ISO 22515) | |
| 22 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení koncentrace 126Sn metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot aktivity z naměřených hodnot (výpočtem) |
metodou ICP-MS s následným dopočtem aktivity z naměřených hodnot | R-30 (Radiochemistry of Tin, National Research Council, 1960) | |
| 23 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 41Ca kapalinovou scintilační spektrometrií | kapalinovou scintilační spektrometrií | R-31 (Radiochimica Acta 93, 611-617 (2005)) | |
| 24 | Voda pitná, podzemní, povrchová | Stanovení aktivity 226Ra technikou kapalinové scintilační spektrometrie | technikou kapalinové scintilační spektrometrie | R-32 (ČSN EN ISO 13165-1) | |
| 25 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 93Mo metodou gama spektrometrie s vysokým rozlišením | metodou gama spektrometrie s vysokým rozlišením | R-33 (The radiochemistry of molybdenum, 1960) | |
| 26 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení aktivity 107Pd technikou kapalinové scintilační spektrometrie | technikou kapalinové scintilační spektrometrie | R-34 (The Radiochemistry of Palladium, University of Michigan, 1961) | |
| 27 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení celkové objemové aktivity alfa a beta metodou kapalinové scintilační spektrometrie | metodou kapalinové scintilační spektrometrie | R-35 (ČSN EN ISO 11704) | |
| 28 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení koncentrace uranu modifikovanou titrační metodou Davies & Gray | modifikovanou titrační metodou Davies & Gray | C-U-01 (J.Radioanal.Nucl.Chem (2009) 282:939–944) | |
| 29 | Kapalné a pevné vzorky | Stanovení nízkých koncentrací prvků a izotopů metodou ICP-MS Li Be B Na Mg Si S Al K Ca Sc Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Rb Sr Y Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te Cs Ba La Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Th Pa U Np Pu Am Ce Pr Nd Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu |
metodou ICP-MS | C-ICP-MS-01 (ČSN EN ISO 17294-1; ČSN EN 16171; ČSN EN ISO 17294-2) | |
| 30 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení celkového organického uhlíku (TOC) spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-01 (ČSN EN 1484; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 31 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení chloridů spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-04 (ČSN 75 7422; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 32 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení síranů spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-05 (ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 33 | Voda pitná, teplá, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení fosforečnanů a celkového fosforu spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-06 (ČSN EN ISO 6878; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 34 | Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení chemické spotřeby kyslíku dichromanem draselným (CHSK-Cr) spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-07 (ČSN ISO 15705; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 35 | Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení celkového dusíku spektrofotometricky a dopočet organického dusíku z naměřených hodnot organického dusíku z naměřených hodnot (výpočtem) |
spektrofotometricky | C-08 (ČSN EN ISO 11905; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 36 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení dusitanů a N-NO2 spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-09 (ČSN EN 26777; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 37 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení dusičnanů a N-NO3 spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-10 (ČSN 75 7455; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 38 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení amonných iontů a N-NH4 spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-11 (ČSN ISO 7150-1; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 39 | Voda odpadní | Stanovení rozpuštěných anorganických solí (RAS) gravimetricky | gravimetricky | C-12 (ČSN ISO 757347 | |
| 40 | Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení nerozpuštěných látek (NL 105 °C) – gravimetricky | gravimetricky | C-13 (ČSN EN 872) | |
| 41 | Voda podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení biochemické spotřeby kyslíku (BOD5) spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-14 (ČSN EN ISO 5815-1; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 42 | Voda pitná, teplá, podzemní, povrchová | Stanovení chemické spotřeby kyslíku manganistanem draselným (CHSK-Mn) spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-15 (ČSN EN ISO 8467; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 43 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení elektrické konduktivity | C-16 (ČSN ISO 27888) | ||
| 44 | Voda pitná, teplá, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení pH potenciometricky | potenciometricky | C-17 (ČSN ISO 10523) | |
| 45 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení celkové tvrdosti, vápníku a hořčíku spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-18 (ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 46 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení manganu spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-19 (ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 47 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení železa spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-20 (ČSN ISO 6332; ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
| 48 | Voda pitná, podzemní, povrchová, odpadní, kapalné vzorky | Stanovení draslíku spektrofotometricky | spektrofotometricky | C-23 (ČSN ISO 17381; Pracovní postup firmy HACH) | |
Referenční normy (91)
C-01
C-04
C-05
C-06
C-07
C-08
C-09
C-10
C-11
C-12
C-13
C-14
C-15
C-16
C-17
C-18
C-19
C-20
C-23
C-ICP-MS-01
C-U-01
J.Radioanal.Nucl.Chem (2009) 282:939–944
Pracovní postup firmy HACH
R-01
R-02
R-03
R-04
R-05
R-08
R-09
R-10
R-15
R-17
R-18
R-19
R-19.1
R-20
R-21
R-22
R-24
R-25
R-26
R-27
R-28
R-30
R-31
R-32
R-33
R-34
R-35
Radiochemistry of Tin, National Research Council, 1960
Radiochemistry of iodine, 1977
Radiochimica Acta 93, 611-617 (2005)
The Radiochemistry of Palladium, University of Michigan, 1961
The radiochemistry of molybdenum, 1960
manuál US DOE RP 530
metoda US DOE RP330
metoda US DOE RP530
metoda firmy Eichrom
ČSN 75 7422
ČSN 75 7455
ČSN 75 7611
ČSN 75 7612
ČSN EN 1484
ČSN EN 16171
ČSN EN 16640
ČSN EN 26777
ČSN EN 872
ČSN EN ISO 10703
ČSN EN ISO 11704
ČSN EN ISO 11905
ČSN EN ISO 13161
ČSN EN ISO 13162
ČSN EN ISO 13165-1
ČSN EN ISO 13833
ČSN EN ISO 17294-1
ČSN EN ISO 17294-2
ČSN EN ISO 21644
ČSN EN ISO 22125-2
ČSN EN ISO 22515
ČSN EN ISO 5815-1
ČSN EN ISO 6878
ČSN EN ISO 8467
ČSN EN ISO 9698
ČSN ISO 10523
ČSN ISO 15705
ČSN ISO 17381
ČSN ISO 27888
ČSN ISO 6332
ČSN ISO 7150-1
ČSN ISO 757347